MEIE JUTUD

Järjejuttudele pühendatud foorum
 
PortalPealehtOtsiLatest imagesRegistreeriLogi sisse

 

 Üks päev venekirves(nöörkeraamika)-kultuuri asulas.

Go down 
2 posters
AutorTeade
swessu
Tsiklimees
swessu


Female Postituste arv : 430
Age : 30

Üks päev venekirves(nöörkeraamika)-kultuuri asulas. Empty
PostitaminePealkiri: Üks päev venekirves(nöörkeraamika)-kultuuri asulas.   Üks päev venekirves(nöörkeraamika)-kultuuri asulas. Icon_minitime20/9/2009, 15:11

Meie tore uus ajaloo õpetaja andis selle ülesande.
Tegelikult oli see üpris lahe, kuigi mõtlemine, mida üldse kirjutada, võttis umbes viis tundi minu eilsest päevast. Mul polnud plaanis seda siia panna, aga Ingrid arvas, et ma peaks siiski panema.
Ma ei tea. Rohkem ei ole vist midagi öelda.

________________

On ilus hommik. Päike paistab, linnud siristavad. Olen täna ennast teistest varem asemelt püsti ajanud, sest on minu kord kitsi lüpsta. Teiste meie pere liikmete arvates maitseb kitsepiim väga hästi. Ma ei nõustu nendega väga, aga see on parim, mis meil võtta on. Piimaga saab putru teha ja vahel harva teeme me ka võid, kuid selle jaoks peab olema aega, rohkem piima. Kitsi on meil vähe, kolm tükki, aga meie 6-liikmelise pere jaoks aitab sellest küll. Vahel on küll mõte, et võiks rohkem kitsi olla, seda siis, kui hakkab juba talv tulema ja piima jääb väheseks, kuid alati saab teiste perekondadega vahetuskaupa teha. Mu isa on väga andekas tööriistade tegemises, ka kõigi teiste meie kogukonna perekondade arust on need väga ilusad ja peavad kaua vastu. Nende tööriistade vastu nad meile piima ja muid toiduaineid annavadki, kui vaja.

Kui kitsed lüpstud, äratan ema üles. Aitan tal vanaemale ja vennale süüa teha ning seejärel lähen äratan noorema venna üles, et ta ruttu sööks ja siis kitsed eemale rohumaale sööma viiks. Ise lähen võtan köögist kausi vanaema pudruga ning viin selle ta aseme juurde. Vanaema on raskelt haige ja kõik kogukonna liikmed kardavad, et varsti võib tema elul lõpp tulla. Meie ravitseja on proovinud juba peaaegu kõiki ravimtaimi, aga vanaema Älu seisund pole paremaks muutunud.

Kui olen söönud, kutsub ema mind koos oma õe ja ta tütardega põllu peale vilja lõikama, varsti peab jälle asukohta muutma, et uued põllud teha saaks, kuid sellega peab venitama, sest vanaema ei jaksa liikuda ja meil pole võimalusi, et teda kuidagi teistmoodi transportida. Vilja lõikamine on väga raske töö ja võtab aega väga kaua, mõnikord isegi nädal. Kui ilmad on ilusad läheb töö aga kiiremini.

Kui olime juba paar tundi vilja lõiganud, hakkas vihma sadama. Otsustasime koju ära minna, sest vihmaga on väga ebamugav. Toas hakkasin ema loal savi-segu segama ning kui see valmis, potte voolima. Mulle meeldib see väga, nagu ka ülejäänud käsitöö. Peale pooletunnist hoolikat voolimist kuulsin väljast koerte haukumist. See tähendab, et mu isa ja vanem vend Mur on koos teiste meestega kolmepäevaselt jahilt tagasi. Kuna mul oli voolimine pooleli, ei saanud ma neile välja vastu joosta, küll aga saatsin venna. Ise lõpetasin nööriga potile mustrite tegemise ning seejärel asetasin selle lõkkele, et ta ära küpsetada.

Jooksin ema juurde, et küsida, kas ta on juba uudist kuulnud. Nägin kohe, et oli küll, sest ta tegi isale ja Mur'ile suppi. Õhtusöögi jaoks oli liiga vara veel, kuid meestel olid peale jahti kõhud alati väga tühjad. Kui välja jõudsin, tuli Mur mulle just vastu. Ta oli väga õnnelik, kuigi väsinud. Mul oli väga hea meel teda näha, me oleme alati hästi läbi saanud. Lasin tal ema vaatama ja seejärel pesema minna. Ise läksin ja vaatasin, kas oli ka suur saak. Nad olid kogukonna, mis ei ole väga suur, peale saanud kätte tervelt viis põtra. Kunagi varem pole saak nii suur olnud ja sellest jagub kindlasti väga kauaks. Kui laagris veidi ringi jalutasin, kuulsin, et üks mees oli veidi haavata saanud, aga asi ei olnud üldse hull ning ta pidi ruttu terveks saama. Ta oli nimelt metsas ringi tormates kivi taha koperdanud ja jala kõvasti ära löönud.

Kui ma koju jõudsin, tuli ema kurvalt ja samas ärevalt vastu ja ütles, et vanaema oli ära surnud. Matused pidid toimuma samal õhtul, eemal metsas, kus tavaliselt keegi ei käinud. Älu surnukeha oli juba sinna viidud, sest me kõik kardame väga surnuid. On arvamus, et nende hinged on tigedad, et nad nii vähe aega elada said ja hakkavad teisi hingi kiusama. Tänu sellele oleme me nendega alati hästi ettevaatlikud.

Sõime me täna koos kogu kogukonnaga külakese keskel, kuna saak oli ühine. Mehed olid ühelt põdralt naha maha võtnud ja naised seejärel selle ära küpsetanud. Mulle maitses see väga. Tavaliselt me nii palju süüa ei saanud, aga meil oli väga hea meel hea saagi üle, nii et see oli lubatud.

Peale sööki läksime koju, et seejärel metsa vanaema matustele minna. Kuigi ma kartsin natuke, olin ma ikkagi väga kurb, sest vanaema oli mulle siiski väga kallis ja me saime temaga väga hästi läbi. Ma hakkan teda igatsema. Peale matuseid läksime külla. Täna õhtul oli külas väga vaikne, sest Älu oli hästi tore ja kõigil oli kahju tema lahkumise pärast. Istusin toas ja tegin veel ühe savipoti, seejärel ütles ema, et täna ma rohkem tööd tegema ei pea. Ma olin väga üllatunud, sest töö tegemine on meie jaoks väga tähtis, aga ma sain aru, et ta nägi, et ma olin memme lahkumise pärast kurb. Istusin veel natukene väljas maja ääres ning seejärel läksin magama. Uinusin mõtetega vanaemast ja järgnevast teguderohkest päevast.
Tagasi üles Go down
Stiina
200 posti tüüd
Stiina


Female Postituste arv : 220
Age : 29
Asukoht : Jumalast hüljatud paradiisis.

Üks päev venekirves(nöörkeraamika)-kultuuri asulas. Empty
PostitaminePealkiri: Re: Üks päev venekirves(nöörkeraamika)-kultuuri asulas.   Üks päev venekirves(nöörkeraamika)-kultuuri asulas. Icon_minitime20/9/2009, 15:24

tõepoolest tore ajaloo õpetaja ytlex mina. Very Happy
Kui ylesanded sellised olexid, elaxin minagi need tunnid yle, kuid hetkel on need endiselt suht yhed nõmedamatest (A)
eii, tegelikkuses, väga meeldib see jutt (: suht huwitaw & paneb isegi mõtlema
^.
Tagasi üles Go down
http://ggreenladybugg.blogspot.com/
 
Üks päev venekirves(nöörkeraamika)-kultuuri asulas.
Tagasi üles 
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
MEIE JUTUD :: Jutud :: Lühijutud ja mõtteterad-
Hüppa: